O naszych roletach

Piękna oprawa okienna może całkowicie zmienić pomieszczenie. Jeśli zadbamy o to, jak prezentuje się okno, aranżacja pokoju automatycznie wydaje się bardziej dopracowana, a klimat bardziej domowy. W dodatku, wybierając odpowiednią kolorystykę i materiały możemy podkreślić swoje wysiłki, które już włożyliśmy w urządzenie pomieszczenia. Jak dopasować rozwiązanie, które sprawi, że nasze pomieszczenie zyska nową jakość?

 

Jakie rolety znajdziemy na rynku?

Producenci rolet proponują rozwiązania, które, chociaż spełniają tę samą funkcję (chronią wnętrze przed słońcem i spojrzeniami przechodniów), różnią się nieco konstrukcją. Najpopularniejsze warianty stosowane we wnętrzach, to:

  • Rolety rzymskie

Wariant może być zamontowany do ramy okiennej, ściany lub sufitu. Tkanina, podczas zwijania, nakłada się na siebie pasami, tworząc charakterystyczne, estetyczne marszczenia.

  • Rolety austriackie

To bardzo specyficzny rodzaj rolet, który trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym rozwiązaniem. Materiał drapowany jest na pionowych taśmach. Gdy zwijamy konstrukcję, na naszym oknie powstaje efektowna ozdoba.

  • Rolety wolnowiszące

To standardowe i proste rozwiązanie. Przeważnie roleta wolnowisząca montowana jest poza wnęką okienną (przyczepia się ją wtedy do ściany lub sufitu).

  • Rolety w kasetkach

W takich wariancie, roleta zwija się do konstrukcji zwanej kasetką. Chroni ona materiał przed kurzem i brudem.

 

Rolety na oknie 

 

Jakimi zasadami kierować się podczas wyboru rolet?

Warto zapoznać się lepiej z wcześniej wymienionymi typami rolet, bo z pomocą każdej z nich uda się nam osiągnąć nieco inny efekt. Najczęściej jednak wybór modelu rolety wynika z indywidualnych preferencji domowników i tego, w jaki sposób postrzegają oni wygodę. Na to, jak będzie prezentował się ostateczny efekt, wpływa nie tylko charakter konstrukcji, ale też kolor.

Jeśli w pokoju nie mamy zbyt dużo naturalnego światła słonecznego, starajmy się wybierać jasne barwy, które nieco odciążą ponure wnętrze. Dobrze też wybrać cienkie materiały, przepuszczające jak największą ilość słońca. Z kolei intensywne, żywe barwy lepiej sprawdzą się w pokojach dobrze doświetlonych.

Niektórzy producenci oferują rolety we wzory i różnorodne desenie. Zanim zachwyceni ich oryginalnym wyglądem, wybierzemy je do swojego mieszkania, uważnie przeanalizujmy pozostałe elementy aranżacji. Na krzykliwe wzory możemy się zdecydować, jeśli inne ozdoby w pomieszczeniu utrzymane są w dość neutralnej tonacji. W przeciwnym razie sprawimy, że pokój wyda się przytłoczony nadmiarem barw, faktur i form. Przebywanie w takiej krzykliwej przestrzeni może być zwyczajnie męczące.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kolor rolet wybrać, dobrze jest sprawdzić nasze ulubione aranżacje (w internecie lub w magazynach wnętrzarskich) i zwrócić uwagę na to, jaką paletę kolorystyczną wybrano do jej skonstruowania. Nie bójmy się czerpać inspiracji tą drogą. Nierzadko takie gotowe stylizacje stanowią świetny przykład odpowiedniego połączenia kolorów, dających ciekawy, estetyczny efekt.

Pamiętajmy, że naturalną sprawą są wątpliwości podczas zakupów, zwłaszcza jeśli trafiliśmy do sklepu z ogromnym wyborem. Dobrze jest wtedy zasięgnąć profesjonalnej porady. Rzetelne przedsiębiorstwa, takie jak np. firma DUO, oferująca swoje produkty m.in. klientom z Warszawy, proponuje rzetelne wsparcie. W efekcie klienci znacznie zwiększają swoją szansę na udane zakupy i na wzbogacenie aranżacji mieszkania o przepiękną ozdobę okienną.

 

Przeczytaj także o: