Plisy okienne w kuchni - czy to dobry pomysł?

Kategoria "rolety" jest bardzo pojemna, a każdy rodzaj takiej osłony okiennej jest regularnie ulepszany, żeby jeszcze lepiej spełniać użytkowe i estetyczne oczekiwania klientów. Co takiego sprawia, że tak wielu z nich decyduje się na rolety plisowane?

 

Co warto wiedzieć o plisach?

Plisy okienne nieco przypominają papierowe wachlarzyki, które większość z nas robiło w dzieciństwie. Taki model bardzo szybko można rozpoznać, na tle innych rolet. Nawet osoba, która słabo orientuje się w tej tematyce, intuicyjnie będzie potrafiła określić, który produkt to roleta plisowana. W przeciwieństwie do klasycznych wariantów, nawijanych na rolkę i w przeciwieństwie do rolet rzymskich, które składają się szerokimi pasami, w przypadku plisów mamy do czynienia z trwałymi zgięciami na powierzchni materiału. Żeby takie rolety mogły zachować atrakcyjny, harmonijkowy kształt, wykonuje się je ze stosunkowo elastycznej tkaniny, która łatwo poddaje się składaniu. W nowoczesnych rozwiązaniach, taką tkaninę impregnuje się, co zapobiega osiadaniu kurzu. Warto podkreślić, że ta ozdoba okna ma dość uniwersalny charakter. Wynika on z kilku kwestii.

 

  • montażu

W roletach plisowanych materiał jest umieszczony w prowadnicach. Oznacza to, że, nawet jeśli okno jest uchylone, tkanina nie odchyla się od szyby. Z tego powodu produkt można wykorzystywać również w oknach dachowych. Jeśli zależy nam na tym, żeby w spójny sposób ozdobić pomieszczenia, rolety plisowane będą dobrym wyborem.

Plisy okienne w kuchni

 

  • różne poziomy zaciemnienia pomieszczenia

Nowoczesne plisy pozwalają użytkownikowi dowolnie dopasować poziom zaciemnienia pomieszczenia. Wiele produktów tego typu zostało zaprojektowanych w ten sposób, żeby zasłonić wybraną część okna, a więc górę, dół szyby lub jej część środkową. Plisy z powodzeniem można więc zastosować wszędzie tam, gdzie chcemy zasłonić się przed przechodniami lub sąsiadami, m.in. w kuchni czy w łazience.

 

  • różnorodności dotyczącej kolorystyki i wykorzystanych materiałów

Plisy, podobnie jak inne rolety, można wykonać z tkaniny blackout, która dokładnie zaciemni pomieszczenie. W pokojach, do których wpada mało światła słonecznego, warto zainstalować rolety z cienkiego materiału, przepuszczającego słońce. Jeśli wybieramy plisy do okien na poddaszu, dobrze jest zwrócić uwagę na ochronę pomieszczenia przed nadmiernych nagrzewaniem. Z tą myślą zaprojektowano plisy z tkaniny metalicznej. Dzięki aluminiowemu wykończeniu nie tylko wzbogacimy pomieszczenie w atrakcyjną dekorację okna, ale zadbamy też o odpowiednią temperaturę w pokoju.